Jak pokonać strach przed dentystą? Radzenie sobie z lękiem stomatologicznym

 Aby zachować zdrowe zęby i dziąsła, należy odwiedzać dentystę, co sześć miesięcy. Jednakże około 13% do 24% pacjentów stomatologicznych na całym świecie odczuwa lęk przed dentystą. W Polsce odczuwa go nawet połowa społeczeństwa. Problem dotyka kobiet i mężczyzn, w różnym wieku oraz dzieci. Lęk przed dentystą jest, zatem zjawiskiem powszechnym. W niektórych przypadkach ten strach może być wyniszczający i uniemożliwiać niektórym osobom wizytę u dentysty przez lata. Niewielki niepokój przed dentystą i zabiegami stomatologicznymi wykonywanymi w obrębie jamy ustnej jest normalny, ważne jest jednak, aby nauczyć się przezwyciężać lęk, który jest paraliżujący. Drobne problemy stomatologiczne mogą stać się poważne, jeżeli zęby nie będą regularnie leczone. Może to nawet prowadzić do trwałego uszkodzenia lub utraty zębów. Oznacza to, że niezwykle ważne jest, aby nauczyć się przezwyciężać strach przed dentystą, aby chronić zdrowie jamy ustnej i ogólny stan zdrowia. 

Pogódź się ze swoim lękiem przed wizytami u dentysty

Pierwszym krokiem w nauce przezwyciężania strachu przed dentystą, jest pogodzenie się z lękiem, który odczuwamy. Wielu pacjentów cierpiących na lęk stomatologiczny wstydzi się przyznać do swoich odczuć i emocji. Lęk stomatologiczny to powszechny problem. Rozmowa o swoich lękach z kimś, komu ufasz, np. z przyjacielem lub członkiem rodziny, może pomóc Ci stawić im czoła. 

Inną dobrą strategią jest zapisanie wszystkiego, czego obawiasz się u dentysty, na kartce papieru. Możesz być zaskoczony, gdy odkryjesz, że wiele z Twoich obaw jest bezpodstawnych. Samo zidentyfikowanie problemu sprawia, że Twój niepokój staje się namacalny i zaczynasz postrzegać go jako coś realnego, z czym możesz sobie poradzić. Zapisanie swoich obaw może również pomóc Ci określić, jakich aspektów stomatologii się boisz, co może pomóc Ci znaleźć źródło Twoich obaw. Dzięki temu możesz wykonać pierwsze kroki w kierunku opanowania lęku stomatologicznego i podjęcia leczenia niezbędnego do uzyskania zdrowego uśmiechu.

Znajdź odpowiedniego dentystę dla siebie 

Być może najważniejszym krokiem w pokonaniu strachu przed dentystą jest znalezienie odpowiedniego dla siebie dentysty. W Centrum Dentarama, mamy zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy służą pomocą, nawet najbardziej wymagającym Pacjentom. Przedyskutuj swoje obawy z naszym dentystą i zobacz, jakie ma możliwości, aby je złagodzić lub czy stosuje specjalne techniki lub metody, które pomagają pacjentom z lękiem stomatologicznym. Kiedy już udasz się do dentysty na zaplanowaną wizytę, zgłoś swoje obawy stomatologiczne naszemu lekarzowi. Ten prosty krok może pomóc Tobie i Twojemu dentyście opracować plan leczenia, który będzie dla Ciebie odpowiedni i rozwieje Twoje wątpliwości. Twój dentysta może również opisać Ci procedurę w prosty sposób i przeprowadzić Cię przez nią, aby złagodzić Twój niepokój związany z wizytą.

Zaplanuj przyszłe wizyty z wyprzedzeniem 

Jedną z głównych przyczyn lęku jest poczucie braku kontroli nad sytuacją. Planowanie wizyt z wyprzedzeniem może wyeliminować obawy związane z niespodziewaną wizytą. Dzięki temu możesz także poprosić o urlop w pracy lub innych obowiązkach i zaplanować dzień wokół wizyty u dentysty. Kiedy masz kontrolę nad dniem wizyty, możesz wyeliminować wiele przyczyn lęku stomatologicznego. Kiedy już umówisz się na spotkanie z wyprzedzeniem, niezwykle istotne jest zobowiązanie się do jego dotrzymania. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest powiedzenie tego, zaufanej osobie, na przykład rodzinie lub przyjacielowi i poproszenie tej osoby o pociągnięcie Cię do odpowiedzialności za swoje zdrowie i piękny uśmiech. Regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia zębów i uniknąć skomplikowanych, inwazyjnych i kosztownych zabiegów.

Stosuj techniki relaksacyjne, aby poradzić sobie ze strachem przed dentystą 

Możesz zastosować różne strategie przed i w trakcie zabiegu, aby poradzić sobie ze strachem przed dentystą. Jedną z najlepszych metod uspokajających jest głębokie oddychanie „z brzucha”. Spróbuj głęboko wdychać powietrze z przepony, licząc do czterech, wstrzymując oddech, następnie znowu licząc do czterech i głęboko wydychając powietrze ponownie licząc do czterech. Reguluje to oddychanie, spowalnia uwalnianie hormonów stresu, takich jak kortyzol, i prowadzi do uwolnienia endorfin, które pomogą Ci poczuć się spokojnym. 

Nagradzaj się za przezwyciężenie lęku stomatologicznego 

Po zakończeniu wizyty, powinieneś nagrodzić się za przezwyciężenie własnego strachu przed dentystą. Zrób sobie tego dnia małą przyjemność. Może to wzmocnić Twoje nowe pozytywne nawyki. Nagroda ta może przybierać różne formy, takie jak, wyjście do kina, posiłek w ulubionej restauracji lub dzień odpoczynku od codziennych męczących zajęć. Sam zdecyduj, czego potrzebujesz by wywołać uśmiech na swojej twarzy i zwyczajnie się zrelaksować. Rób tak po każdej wizycie u dentysty, a zaczniesz podświadomie przywiązywać pozytywne emocje do wizyty w Centrum Stomatologicznym. W Dentaramie zapewnimy Ci kompleksowe usługi stomatologiczne, dostosowane do Twoich potrzeb. Nie zwlekaj z wizytą i umów się na konsultację już dziś, nie pozwól żeby Twój strach był przeszkodą do zdrowia. 

Pozostałe wpisy

Implanty dentystyczne to długoterminowa inwestycja w uśmiech

Zastosowanie Laserów Chirurgicznych w Stomatologii: Precyzja dla Zdrowego Uśmiechu

Przeciwwskazania do Założenia Implantów Stomatologicznych

Przywracanie Pięknego Uśmiechu: Korony i Mosty

Placówka Wałbrzych Placówka Międzyzdroje Placówka Katowice