Przeciwwskazania do Założenia Implantów Stomatologicznych

Co powinieneś wiedzieć?

Implanty stomatologiczne stały się popularnym rozwiązaniem dla osób z brakami zębów, zapewniając trwałe i naturalne uzupełnienia. Niemniej jednak, nie każdy może być odpowiednim kandydatem do tej procedury. Istnieje kilka istotnych przeciwwskazań, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o założeniu implantów stomatologicznych.

1. Jednym z kluczowych warunków sukcesu implantów jest dostateczna ilość masy kostnej w obszarze, w którym planowane jest ich umieszczenie. Stan masy kostnej oceniamy ze zdjęcia CBTC (tomografia ). Osoby z zaawansowanym ubytkiem masy kostnej mogą wymagać dodatkowej procedury uzupełnienia kości.

2.  Pacjenci z poważnymi chorobami układu krążenia,  niekontrolowana cukrzyca czy nadciśnienie, mogą mieć zwiększone ryzyko powikłań po zabiegu implantacji. Przed podjęciem decyzji o implantach stomatologicznych ważne jest, aby lekarz ocenił ogólny stan zdrowia pacjenta.

3. Palenie tytoniu może znacznie opóźnić proces gojenia się, zwiększać ryzyko infekcji po zabiegu oraz zwiększyć ryzyko niepowodzenia przyjęcia się implantu. Palenie nie jest jednak  absolutnym przeciwwskazaniem do leczenia implantologicznego.

4. Osoby z zaawansowanymi chorobami przyzębia, mogą mieć ograniczone szanse na sukces implantacji. Pierwszym krokiem jest leczenie tych schorzeń przyzębia.

5.  Zaleca się unikać czasowo wszczepiania implantów stomatologicznych podczas ciąży i karmienia piersią .

Podsumowanie

Przed podjęciem decyzji o implantach stomatologicznych, konieczna jest dokładna konsultacja z lekarzem stomatologiem. Każdy przypadek jest indywidualny, a jedynie lekarz może dokładnie ocenić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do tej procedury. Zrozumienie przeciwwskazań może pomóc uniknąć potencjalnych problemów i osiągnąć najlepsze rezultaty w leczeniu ubytków zębowych.

[*] Proszę pamiętać, że ten artykuł ma charakter ogólny, a decyzję o założeniu implantów stomatologicznych należy zawsze konsultować z  lekarzem stomatologiem.

Pozostałe wpisy

Implanty dentystyczne to długoterminowa inwestycja w uśmiech

Zastosowanie Laserów Chirurgicznych w Stomatologii: Precyzja dla Zdrowego Uśmiechu

Przywracanie Pięknego Uśmiechu: Korony i Mosty

Jak pokonać strach przed dentystą? Radzenie sobie z lękiem stomatologicznym

Placówka Wałbrzych Placówka Międzyzdroje Placówka Katowice