Ortodoncja i Aparaty Ortodontyczne

Ortodonta w Wałbrzychu i Międzyzdrojach

Do ortodonty udajemy się wówczas, kiedy mamy problemy ze zgryzem. Często pierwsza wizyta odbywa się w bardzo wczesnym wieku. Pediatrzy dziecięcy kierują dziecko na konsultację do ortodonty już nawet w wieku sześciu lat, jeżeli tylko stwierdzą nieprawidłowości w budowie zgryzu. Do poradni ortodontycznej równie często przychodzą osoby dorosłe, a niekiedy nawet osoby starsze, które za sprawą problemów ze zgryzem mają problemy z protetyką. Współczesna ortodoncja to nowe metody, które często są w stanie skutecznie zapewnić nam piękny uśmiech.

W jakim wieku rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Na pytanie w jakim wieku najlepiej jest rozpocząć leczenie ortodontyczne, odpowiedź jest prosta – im wcześniej tym lepiej. Jeżeli mamy rodziców, którzy troszczą się o nasze zdrowie, jesteśmy szczęściarzami. W gabinecie ortodontycznym często można spotkać rodziców z kilkuletnimi dziećmi. Aparaty ortodontyczne często zakładane wówczas, kiedy pojawiają się pierwsze stałe zęby. Dorastającym dzieciom ortodonta proponuje najczęściej aparaty ruchome, czyli takie które można wyjąć. Jeżeli rozpoczniemy korekcję wad uzębienia w bardzo młodym wieku, mamy większe szanse na idealne zęby w życiu dorosłym. Nie oznacza to, że dorośli nie mogą zdecydować się na leczenie ortodontyczne. Wręcz przeciwnie. Jak najbardziej powinni to zrobić. Leczenie wad zgryzu u dorosłych ludzi jest nieco trudniejsze i trwa dłużej niż u dzieci. Jest to spowodowane faktem, że kości u osób dorosłych są lepiej uwapnione i znacznie trudniej jest je formować. Pomimo, że leczenie trwa dłużej, w większości wypadków przynosi bardzo zadowalające efekty. Jeżeli zgryz i problem krzywych zębów jest dla nas źródłem kompleksów i negatywnych emocji, powinniśmy podjąć leczenie niezależnie od wieku.

Warto wspomnieć także o motywacjach, które skłaniają nas do wizyty u ortodonty. W wielu wypadkach największą naszą motywacją są kwestie estetyczne. Krzywy zgryz jest przez wielu uważany za poważny defekt. Niekiedy za jego sprawą rezygnujemy z uśmiechu. W zależności od rozległości wad zgryzu, możemy mieć problemy z asymetrią naszej twarzy. Problemem może być dla nas zbyt wysunięta lub dla odmiany zbyt wycofana szczęka. Wyleczenie tych problemów sprawi, że będziemy dobrze wyglądać, a więc również automatycznie czuć się znacznie lepiej. Warto wspomnieć, że część kobiet podejmuje leczenie wad zgryzu po trzydziestym, a nawet po czterdziestym roku życia, żeby zmniejszyć zmarszczki nosowo – wargowe. Skutecznie przeprowadzone leczenie zgryzu rozwiązuje ich problemy znacznie lepiej niż botoks i inne zabiegi medycyny estetycznej. Chociaż estetyka odgrywa bardzo istotną rolę w naszym życiu, nie możemy zapominać, że ortodoncja jest dziedziną medycyny, której zadaniem jest również dbanie o nasze zdrowie. Problemy ze zgryzem mogą przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych. Osoby, które mają problemy ze zgryzem często skarżą się na nadmierne ścieranie zębów. Wady uzębienia sprawiają, że nasze zęby trudniej jest czyścić, co z kolei sprawia, że stają się one bardziej podatne na próchnicę. Częściej niż u zdrowych osób pojawiają się także stany zapalne.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Jeżeli mamy problemy ze zgryzem, ortodonta prawdopodobnie zaproponuje nam aparat ortodontyczny. Wybór tego typu akcesoriów jest ogromny. Współczesna ortodoncja przy naprawianiu naszego zgryzu stosuje nowe metody, które sprawiają, że leczenie przebiega szybciej i jest znacznie skuteczniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Większość ortodontów poleca aparaty ruchome dzieciom w wieku od kilku do kilkunastu lat. U dorosłych i osób starszych zazwyczaj stosuje się aparaty stałe choć nie jest to regułą. Z różnych przyczyn możemy nie chcieć zakładania stałego aparatu ortodontycznego. Wiele osób po trzydziestym roku życia nie chce eksponować leczenia ortodontycznego. Może to być spowodowane charakterem ich pracy, ale również wieloma innymi względami. W takich sytuacjach możliwe jest przygotowanie przez ortodontę aparatu ruchomego, który można zdjąć w każdej sytuacji. Tego typu rozwiązanie pozwala się nam czuć komfortowo, choć na efekty leczenia możemy poczekać dłużej niż w przypadku aparatów stałych. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem dla osób dorosłych są jednak aparaty stałe, które mogą spełniać rozmaite zadania korekcyjne. Cechą tego typu aparatu jest to, że może być on zdjęty i regulowany jedynie przez ortodontę. Aparaty ortodontyczne stałe mogą być zakładane na jedną lub też na obydwie szczęki, o ile tylko zajdzie taka potrzeba. Jeżeli zależy nam na estetyce i poczuciu komfortu, a jednocześnie dysponujemy odpowiednimi środkami, możemy zdecydować się na aparat, który przyklejany jest do wewnętrznej części zębów, a tym samym całkowicie niewidoczny.

Koszty aparatów ortodontycznych

Musimy zdawać sobie sprawę, że koszty leczenia ortodontycznego, zwłaszcza u osób dorosłych nie należą do najniższych. Na ostateczną cenę ma wpływ wiele czynników. Bardzo istotna jest lokalizacja gabinetu ortodontycznego. Przykładowo za leczenie i aparat w wielkich miastach takich jak Warszawa, czy Kraków zapłacimy najwięcej. Jeżeli znajdziemy dobrego ortodontę w miejscowościach takich jak Wałbrzych lub Międzyzdroje, prawdopodobnie koszty aparatu i wizyt lekarskich będą niższe i to bez straty na jakości usług. Ceny poszczególnych aparatów ortodontycznych również się różnią. Za aparaty ruchome płacimy mniej niż za aparaty stałe. W przypadku stałych aparatów ortodontycznych na różnicę w cenie mają wpływ takie czynniki jak materiały, z których aparat jest wykonany, nie bez znaczenia jest również stopień skomplikowania całej konstrukcji. Aparaty stałe mogą być wykonane z metalu – są to z reguły najtańsze modele, dużą popularnością cieszą się aparaty porcelanowo-kompozytowe. Obecnie najdroższymi aparatami stałymi są modele wykonane z kryształu. Takie aparaty cechują się wysokimi walorami estetycznymi.

Koszt aparatu stałego może wahać się od dwóch do siedmiu tysięcy złotych. Do całkowitych kosztów należy również wliczyć wizyty kontrolne u ortodonty, które trzeba powtarzać dość często ze względu na konieczność regulacji aparatu stałego. Takie kwoty dla wielu z nas są poważne. Część osób ze względu na wysokie koszty rezygnuje z leczenia ortodontycznego. Niesłusznie, ponieważ tego typu leczenie służy nie tylko estetyce, ale co ważniejsze naszemu zdrowiu, a na nim nie warto oszczędzać. Należy wspomnieć, że wiele placówek ortodontycznych oferuje swoim pacjentom możliwość rozłożenia leczenia na raty, co sprawia, że staje się ono przystępne dla większej części społeczeństwa. Jeżeli wciąż wahamy się z wizytą u ortodonty, być może powinniśmy sprawdzić oferty gabinetów w mniejszych miejscowościach, takich jak na przykład Wałbrzych, czy Międzyzdroje. Koszty leczenia poza stolicą są zazwyczaj znacznie niższe, a jakość świadczonych usług jest równie wysoka.

Zanim rozpoczniemy leczenie ortodontyczne…

Musimy zdawać sobie sprawę, że zanim rozpoczniemy leczenie ortodontyczne, musimy wyleczyć wszystkie schorzenia naszego uzębienia. Jeżeli nasze zęby są dotknięte próchnicą, zanim ortodonta zaproponuje nam aparat, prawdopodobnie skieruje nas na leczenie stomatologiczne. Przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego są również zaburzenia naszego układu odpornościowego.

Prasa
Dentarama ⓒ 2016