Implanty w Wałbrzychu i Międzyzdrojach

Prasa

red. Edyta Goźlińska / Warszawa
www.dentarama.pl ⓒ 2016

Implanty sposobem na piękny uśmiech

Współczesna stomatologia oferuje nam coraz więcej rozwiązań problemu braku uzębienia. Ubytki zębów mogą zdarzyć się ludziom w każdym wieku. Są szczególnie powszechne u osób starszych, ale do gabinetów stomatologicznych zgłaszają się również młodzi ludzie, którzy utracili część lub większość uzębienia na przykład w wyniku wypadków. Najdoskonalszym sposobem na odbudowę brakujących zębów jest wszczepienie implantów. Implanty nie stwarzają zagrożenia dla zdrowych zębów, implantacja nie wiąże się z koniecznością ich szlifowania. Choć istnieją pewne przeciwwskazania dla implantacji, większość z nas może się jej poddać. A co najważniejsze efekty tego rodzaju zabiegów przechodzą nasze najśmielsze oczekiwania. Implanty wyglądają jak nasze naturalne zęby, ponadto są one bardzo trwałe.

Implantacja trwałym uzupełnieniem ubytków zębowych

Implant jest to śruba, której zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zębowego. Żeby zastąpić nasze naturalne zęby konieczna jest również proteza, która imituje koronę zęba. Niezbędnym elementem w implantacji jest także tak zwany łącznik, którego zadaniem jest połączenie implantu i protezy. Obecnie implanty najczęściej wykonywane są z tytanu. Materiał ten zawdzięcza swoją wielką popularność temu, że jest na ogół dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Przeciwwskazaniem dla zastosowania implantów tytanowych mogą być jednak względy estetyczne. Należy zdawać sobie sprawę, że tytan jest materiałem o ciemnym zabarwieniu, co niekiedy może skutkować nieestetycznym prześwitywaniem przez nasze dziąsła. Jeżeli budowa naszych dziąseł uniemożliwia zastosowanie implantów tytanowych powinniśmy rozważyć użycie innych materiałów – doskonale sprawdza się w takich sytuacjach cyrkon.

Jeżeli chodzi o zabieg wszczepienia implantu możemy się na niego zdecydować zarówno od razu po usunięciu zęba, jak i później. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z odbudową naszego uzębienia. Implanty skutecznie przeciwdziałają zanikaniu kości, które może nam grozić jeżeli zbyt długo pozostajemy z ubytkami w uzębieniu. Zabieg odbudowy zębów przedstawia się różnie w zależności od placówki, która go wykonuje. W wielu wypadkach najpierw wstawia się sam implant. Po tym zabiegu następuje okres gojenia się rany nazywany również osteointegracją, podczas której implant łączy się z kością. Okres gojenia może potrwać nawet pół roku. Jest to zależne od stanu zdrowia i wieku pacjenta. Podczas rekonwalescencji pacjent nosi protezę tymczasową. W momencie, kiedy rana całkowicie się zagoi, dentysta zajmuje się nadbudowaniem protezy. Obecnie jednak coraz więcej placówek stomatologicznych oferuje możliwość budowy korony na świeżo wszczepionym implancie. Warto nadmienić, że niektóre placówki decydują się na wszczepianie implantów przy pomocy nowoczesnych technologii komputerowych, co eliminuje konieczność nacinania i zszywania dziąseł, a tym samym skraca czas gojenia się ran.

Wady i zalety stosowania implantów zębowych

Choć implanty są rekomendowane przez większość dentystów, warto zastanowić się, czy rozwiązanie to posiada jakieś wady. Pierwszą kwestią, która przychodzi nam na myśl jest niewątpliwie cena. Koszt zabiegu to zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Cena jest zależna od użytych przez stomatologa materiałów, jest również zależna od konkretnej placówki. Często zdarza się, że w mniejszych miejscowościach, takich jak na przykład Międzyzdroje za zabieg wszczepiania implantów płacimy mniej niż w wielkich metropoliach, choć jakość materiałów i usług nie budzi żadnych zastrzeżeń. Niemniej jednak cena jest kwestią, która powstrzymuje wiele osób przed wykonaniem zabiegu. Inne wady to niewątpliwie ból i długi czas gojenia się ran. Choć zabieg wszczepiania implantów wykonywany jest w znieczuleniu, jest on poważną ingerencją w nasz organizm i nie sposób uniknąć przykrych objawów. Chociaż pacjenci przyjmują leki przeciwbólowe, mają problemy z jedzeniem, przez pewien czas po zabiegu muszą borykać się z opuchlizną. Wielu osobom sen z powiek spędza długi proces gojenia się ran. W zależności od organizmu może trwać nawet ponad pół roku. Wiąże się to z dużym dyskomfortem.

Pomimo, że wszczepienie implantów jest bardzo poważnym i kosztownym zabiegiem, daje nam szereg korzyści. Dla osób, które posiadają ubytki, ogromną korzyścią są kwestie estetyczne i komfort, który daje pełne i sprawne uzębienie. Implanty zapewniają nam takie same odczucia jak nasze własne zęby. Dzięki zaawansowanym technologiom możliwe jest dostosowanie implantów do  naturalnych zębów. Jeżeli skorzystamy z usług profesjonalistów możemy uzyskać naprawdę naturalny efekt. Należy koniecznie zaznaczyć, że dobrej jakości implanty cechują się niesamowitą trwałością. W większości przypadków są one inwestycją na całe życie. Dzięki implantom możemy cieszyć się mocnymi zębami nawet w podeszłym wieku. Implantacja daje nam również korzyści zdrowotne – przede wszystkim nie dopuszcza do zaniku naszych kości, co mogłoby mieć miejsce w sytuacji, kiedy posiadalibyśmy ubytki w uzębieniu przez dłuższy czas. Jeżeli posiadamy duże ubytki w uzębieniu, nawet dwa implanty sprawią, że będziemy w stanie odbudować większą ilość zębów. Implanty są poważną inwestycją, jednak w ogromnym stopniu poprawiają jakość naszego życia.

Implantacja uzębienia – kiedy można się na nią zdecydować?

Implantacja jest rozwiązaniem problemów związanych z brakami w uzębieniu, jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że istnieją przeciwwskazania, bądź też trudności w wykonywaniu tego zabiegu. O wszystkich przeciwwskazaniach poinformuje nas stomatolog. Wszczepianie implantów nie jest wskazane w przypadku młodych ludzi. Ich organizm cały czas się rozwija, dlatego z trwałym uzupełnianiem uzębienia należy trochę poczekać. Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby nowotworowe, schorzenia układu krążenia, choroby kości, choroby układu oddechowego, czy choćby ciąża. W pewnych przypadkach może się zdarzyć, że tkanki kostnej jest za mało, żeby przeprowadzić zabieg wszczepienia implantu, może ona również posiadać nieodpowiednią strukturę. Osoby dotknięte tym problemem mogą zdecydować się na odbudowę kości. Dopiero po tym zabiegu stomatolog wykonuje implantację.

Przed zabiegiem implantacji warto wziąć pod uwagę również stan psychiczny pacjenta. Nie powinno się go wykonywać w przypadku chorób psychicznych, a także stanów depresyjnych. Implantacja jest związana z bólem i długim okresem rekonwalescencji, dlatego w momencie, kiedy poddajemy się zabiegowi powinniśmy być w pełni sił. Musimy być w pełni świadomi na co się decydujemy, jakie są wady i korzyści takiego rozwiązania. Jeżeli nie czujemy się wystarczająco silni, żeby przechodzić przez zabieg przeszczepu zębów, być może warto zdecydować się na inne rozwiązanie lub też odłożyć go w czasie. Jeżeli jesteśmy chorzy i stwierdzono u nas przeciwwskazania do wykonywania tego typu zabiegu powinniśmy najpierw zadbać o stan naszego zdrowia. Warto również pomyśleć o kwestiach ekonomicznych związanych z zabiegiem. Placówki stomatologiczne w naszym kraju oferują rozmaity poziom usług i zróżnicowane ceny. Warto jest wybrać najwyższą jakość w jak najniższej cenie. Niekiedy wybór Międzyzdroje, czy Warszawa może kosztować nas kilka tysięcy złotych. Zanim zdecydujemy się na określoną placówkę powinniśmy sprawdzić opinie poprzednich jej klientów. Powinniśmy również sprawdzić, czy dentysta, który będzie wykonywał nasz zabieg posiada wszelkie niezbędne kwalifikacje.

Implantacja, czyli co może nam zaoferować nowoczesna stomatologia

Braki w uzębieniu mogą dotknąć każdego. Są one poważnym problemem estetycznym, wiążą się także z problemami w normalnym funkcjonowaniu. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje nam skuteczne rozwiązania, które pozwolą nam całkowicie rozwiązać ten problem. Implanty dotychczas dostępne tylko nielicznym, stają się coraz bardziej dostępne. Zabieg implantacji możemy wykonać w wielu polskich miastach od Warszawy po Wałbrzych. Choć wiążą się one z wysokimi kosztami, dają nam większe korzyści niż inne popularne metody odbudowy uzębienia.

Jak wygląda zabieg implantacji?

Zabieg implantacji wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych. Dentysta wprowadza do naszej kości implant przypominający śrubę. Najczęściej jest on wykonany z tytanu, który cieszy się popularnością ze względu na fakt, że nasz organizm niezwykle dobrze go toleruje. W przeciwieństwie do wielu innych materiałów w tym przypadku odrzuty zdarzają się niezwykle rzadko. Inne materiały, z których wykonuje się implanty to przykładowo złoto, czy cyrkon. Korona zęba najczęściej wykonana jest z ceramiki lub porcelany. Materiały używane przy implantacji różnią się wieloma cechami, z tym również ceną. Zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie zabiegu dobrze jest szczegółowo omówić kwestie używanych materiałów z dentystą. Implantacja jest zabiegiem bardzo inwazyjnym. Niekiedy wiąże się ona z rozcinaniem i zszywaniem dziąsła, choć trzeba przyznać, że coraz więcej placówek dentystycznych wykorzystuje do tego rodzaju zabiegów nowoczesne technologie komputerowe. Komputer posiada możliwość większej precyzji wykonywania zabiegów. Pozwala nam również na uniknięcie sytuacji, w której rozcinane jest dziąsło, co ma wpływ na tempo gojenia się ran. Trzeba zaznaczyć, że proces gojenia się rany po zabiegu implantacji może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego należy bardzo poważnie rozważyć decyzję o wszczepieniu implantów. Proces gojenia się rany po przeszczepie nazywamy osteointegracją, czyli zrastaniem się metalu z tkanką kostną.

Zanim zostaniemy poddani zabiegowi stomatolog przeprowadza z nami szczegółowy wywiad, który ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Tym co całkowicie dyskwalifikuje pacjenta do wykonania zabiegu wszczepiania implantów są nowotwory. Zabiegi nie są wykonywane w przypadku problemów z krzepliwością krwi, czy poważnych problemach z układem krążenia. Zabiegów nie wykonuje się także w ciąży, w przypadku problemów z układem immunologicznym, oddechowym. Dentysta odmówi również zabiegu młodym osobom, które wciąż się rozwijają. Warto zdawać sobie sprawę, że do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantów niezbędna jest odpowiednia ilość i struktura tkanki kostnej. Gwarantuje ona stabilność implantów. Kiedy wykluczymy wszystkie przeciwwskazania powinniśmy się również zająć stanem naszych zębów. Przed przeszczepem należy wyleczyć wszystkie zęby. Po zabiegu chirurgicznym zazwyczaj czekamy na zagojenie się rany, następnie przechodzimy do procesu budowania korony zęba. Niekiedy istnieje możliwość przeprowadzenia tych dwóch czynności za jednym razem.