Piknik Historyczny „Bitwa Czołgów”

Piknik Historyczny „Bitwa Czołgów”

To już trzeci raz organizujemy na Zamku Książ piknik historyczny. Trwa on zawsze dwa dni, podczas których prezentujemy umundurowanie, broń , pojazdy i życie w różnych okresach drugiej wojny światowej. Kończymy w niedzielne popołudnie widowiskiem batalistycznym. Ten sposób przedstawienia  „ożywionej historii „  przyciąga każdorazowo coraz  więcej widzów. Potrafi on zainteresować, ale i nauczyć  młodych widzów jakiejś cząstki historii naszego narodu i naszych ziem, a Zamek Książ świetnie się  do tego nadaje.

Za pierwszym razem pokazaliśmy Wałbrzyszanom sceny z Powstania Warszawskiego. Byli  powstańcy, żołnierze niemieccy,  Ludowego Wojska  Polskiego i ludność cywilna. Momentami sceny może były drastyczne, ale realistyczne. Rok później nawiązaliśmy do historii samego zamku. Najpierw był przegląd wydarzeń z lat 1936 – 1945,  a na koniec inscenizacja ukrywania skarbów przez Niemców i walki w lesie z żołnierzami  sowieckimi. W tym roku przeniesiemy się do początku 1945 roku na Dolnym Śląsku. Te wydarzenia nie miały miejsca dokładnie tutaj, ale podobne sceny rozgrywały  się niedaleko. Tegoroczny piknik nosi nazwę BITWA CZOŁGÓW. Pojawią się motocykle, samochody i czołgi. Będzie 100 statystów w mundurach Ludowego Wojska Polskiego, Armii Czerwonej, Wehrmachtu, SS. Będzie historyczna broń i niesamowita pirotechnika.

Rozpoczynamy w sobotę 5.07 od przygotowania dioram. Już  od południa  będzie można zobaczyć życie obozowe i pojazdy. W niedzielę 6.07 od rana czekają nas manewry i przygotowania do głównej bitwy o godz. 15.00. W międzyczasie zapraszamy na pokazy Straży Pożarnej, Straży Granicznej, do punktu edukacyjnego Policji czy wojska. Mamy także niespodzianki, które  zaskoczą widzów.

Jak w poprzednich latach scenariuszem i reżyserią widowiska zajął się Paweł Ossowski.

Wybierając się z rodziną do Książa na piknik możecie Państwo jednocześnie zajrzeć do zamku i poznać jego atrakcje. Będzie to kilka godzin wspaniałych przeżyć.

Serdecznie wszystkich zapraszamy i prosimy życzyć nam dobrej pogody!