Dziecko w Gabinecie

Home / Dziecko w Gabinecie

Dziecko w Gabinecie Dentysty

Dla dziecka wizyta u dentysty jest zawsze dużym przeżyciem. Nie można jej uniknąć, ale można sprawdzić by dziecko czuło się dobrze i bezpiecznie. Kolorowy gabinet z postaciami z bajek, kolorowe plomby, a przede wszystkim lekarz z odpowiednim podejściem gwarantują sukces. Aby umilić pociechom pierwsze wizyty u stomatologa posiadamy specjalny gabinet dla dzieci, w którym postacie z bajek i wykwalifikowany personel pozwolą zapomnieć o stresie. Najmłodszym Pacjentom oferujemy między innymi wizyty adaptacyjne w gabinecie,  lakowanie, lakierowanie, fluorowanie zębów, kolorowe wypełnienia w zębach mlecznych.

Kiedy iść z dzieckiem do Dentysty?

Lekarze wskazują, że z pierwszą wizytą u dentysty nie należy zwlekać i powinna się ona odbyć jak najwcześniej czyli w momencie pojawienia się pierwszych mlecznych ząbków u dziecka, najczęściej jest to 6 miesiąc życia. Wizyta adaptacyjna powinna mieć miejsce nie później niż do 3 roku życia. Pierwsza spotkanie z dentystą powinno mieć charakter adaptacyjny i profilaktyczny, a jego powodem nie może być stan chorobowy lub ból. Rozpoczyna się na nim stopniowe budowanie relacji lekarz-dziecko-rodzic/opiekun. Maluch powinien zapoznać sie z gabinetem, usiąść na fotelu, porozmawiać z lekarzem. Wizyta nie musi być związana z zbiegiem.

Mówić, czy nie mówić o wizycie?

O wszystkim, co będzie się działo u dentysty, powinno się dziecko uprzedzić. Czynności lekarza da się nazwać w sposób dla malucha zrozumiały. Termin „uszczelnianie bruzd w zębach trzonowych” brzmi przerażająco. Lepiej powiedzieć: „pani doktor podmucha na ząbek wiaterkiem, potem posmaruje go zieloną galaretką i sprzątnie buzię śmiesznym odkurzaczem”. Jeśli dziecko będą czekały przykre zabiegi, musi o tym wiedzieć. Powiedzenie „to nic nie boli”, jeśli właśnie owszem, boli całkiem mocno, sprawi, że ból wyda się maluchowi dotkliwszy, a także zachwieje zaufaniem dziecka do tego, co mówią dorośli. Lepiej jednak o bólu nie mówić zbyt dużo – czyszczenie niewielkich ubytków w mlecznych ząbkach jest nieprzyjemne, ale raczej nie boli. Warto natomiast zadbać, żeby po zabiegu dzielnego pacjenta czekała jakaś miła niespodzianka.

Jak przygotować dziecko do wizyty?

Rozmowa z dzieckiem – Przed wizytą u dentysty należy koniecznie porozmawiać z dzieckiem i szczegółowo wyjaśnić mu przebieg wizyty. Nie należy ukrywać przed nim prawdziwego powodu spotkania ze stomatologiem.

Zabawa w dentystę. Stwarzanie w domu atmosfery, że wizyta u stomatologa to coś strasznego, sprawi, że dziecko przejmie negatywne nastawienie rodziców i niepotrzebnie zacznie się bać. Jednym ze sposobów ograniczenia obaw jest wspólna zabawa w dentystę lub czytanie książeczek związanych z wizytą w gabinecie.

Ucz i wychowuj. W żadnym wypadku nie strasz dentystą, bólem, wizytą w gabinecie, białym fartuchem i groźnymi szczypcami. Zachęcaj dziecko do dbałości o higienę jamy ustnej. Nie obwiniaj malucha za zły stan zdrowia jego zębów. Adekwatnie do wieku i możliwości percepcyjnych wytłumacz jak ważne są zdrowe zęby i wizyty u stomatologa. Zapowiedz, że za jakiś czas znowu pójdziecie do gabinetu. Bądź cierpliwy. Dziecko nie zawsze pewnie i od razu usiądzie na fotelu stomatologicznym.

Planowanie wizyty. Najlepsza pora na wizytę u dentysty to ten moment w ciągu dnia, w którym dziecko ma zazwyczaj najlepszy humor, nie jest śpiące ani zmęczone. Dlatego warto umawiać się na konkretną godzinę. Jeżeli czas oczekiwania w kolejce się przedłuży można zainteresować dziecko książeczką lub zabawką.

Nagroda. Zakończeniem wizyty powinna być niewielka nagroda, np. dyplom za odwagę czy wizyta w kinie. Stanowić ona będzie motywację do następnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nagradzaj dziecko za odpowiednią postawę, za wytrwałość i odwagę, nie karć za lęk.

Publikacja: Materiały prasowe firmy COLGATE